Kościół w Warnołęce
11 czerwca 2020 - Boże Ciało
Święto Bożego Ciała jest ruchome, zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy, a więc 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Zawsze także w czwartek, podobnie jak Ostatnia Wieczerza.
Tego dnia w Kościele katolickim wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, podczas Ostatniej Wieczerzy. Jednak w porównaniu z Wielkim Czwartkiem, który ma charakter pasyjny-męczeński, Boże Ciało to święto niezwykle radosne. Boże Ciało obchodzono już w XIII wieku we Francji, a do Polski wprowadził ją krakowski biskup Nankier w XIV wieku.
Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.
BOŻE CIAŁO PROCESJE
Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta związana jest z czterema ewangelistami: św. Markiem, Janem, Łukaszem i Mateuszem. W żadnym wypadku cztery ołtarze nie nawiązują do czterech stron świata.
Niezwykle ważna jest również wszechobecna biel, która jest symbolem czystości. Dlatego w trakcie procesji dziewczynki, najczęściej pierwszokomunijne, sypią kwiaty. Biel to symbol gotowości do obcowania z Bogiem. Boże Ciało obchodzone jest przede wszystkim w Polsce i w Watykanie.